Inwestycje dofinansowane ze środków zewnętrznych

 

Nazwa

Budowa przystani jachtowej w Świnoujściu Łunowie w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Całkowita wartość projektu:   5 037 963,36 zł
Kwota dofinansowania:   1 827 867,03 zł
Termin rozpoczęcia projektu  29.09.2017 r.
Termin zakończenia projektu 31.07.2019 r.
Budowa przystani w Świnoujściu Łunowie jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie turystyką wodną w naszym regionie. Zatoka Pomorska, oraz Zalew Szczeciński wraz z rozlewiskiem Starej Świny, jeziorami Wicko Małe i Wicko Wielkie przyciągają coraz większą liczbę żeglarzy, którzy szukają nowych, atrakcyjnych przystani i portów, niekoniecznie położonych w centrach miast. Przystań w Łunowie będzie spełniać te warunki. Obszary Delty Świny to tereny niezwykle pod względem krajobrazu i przyrody, unikalne w skali Europy.

Przystań w Łunowie składać się będzie z 6 pomostów pływających mogących pomieścić do 60 jachtów oraz 20 mniejszych jednostek (kajaków, skuterów, łodzi itp.), budynku przystani, gdzie znajdować się będą toalety z natryskami, biuro przystani oraz magazyn sprzętu. Zaplanowany budynek zwieńczy taras widokowy. Pomosty, ze względu na konstrukcję, będą się dopasowywały do zmieniającego poziomu wody. Umożliwią one żeglarzom  zasilenie w prąd i wodę. Na przystani przewidziane jest zamontowanie pompy ssąco-tłoczącej do odbioru nieczystości z łodzi (ścieki i wody zęzowe). Dzięki slipowi możliwe będzie wodowanie/wyciąganie jednostek. Na przyległym terenie posadowiona zostanie wiata grillowa oraz parking dla rowerów i obiekty małej architektury. Wszystko to po to, aby żeglarze, kajakarze czuli się tu komfortowo. Obiekt będzie dostępny także dla osób niepełnosprawnych.

Przystań w Łunowie będzie stanowić kolejny element produktu turystycznego Miasta przeznaczonego dla turystyki wodnej. Razem z przystanią kajakową w Karsiborze, punktem turystyki wodnej, rowerowej i pieszej w Ognicy umożliwi poznanie tej części Świnoujścia wszystkim miłośnikom aktywnego wypoczynku.