Opis

Kanał operatorów stacji radiowych UKF Basenu Północnego – 74

Wszystkich żeglarzy szukających spokojnej przystani zaprasza port jachtowy położony w Świnoujściu, w Basenie Północnym (53°54’48″N 14°16’28″E). Dysponujemy 300 miejscami postojowymi dla jachtów o zanurzeniu do 4,5m oraz specjalistycznym pomostem postojowym dla skuterów wodnych. Dysponujemy także nabrzeżami do obsługi statków pełnomorskich.

Port oferuje dostęp do energii elektrycznej, wody oraz korzystanie z sanitariatów, odbiór nieczystości i ścieków oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. Na terenie portu znajduje się parking samochodowy, stacja benzynowa, sieciowy punkt wypożyczania rowerów, tawerna żeglarska, sklep spożywczy i żeglarski oraz pole namiotowe. Do dyspozycji żeglarzy jest duży automat pralniczy z suszarką. Świadczona jest także usługa zimowania jachtów. Bezpieczeństwo postoju zapewnia całodobowa obsługa bosmańska oraz funkcjonujący system monitoringu wizyjnego.

Świnoujski port jachtowy wśród najlepszych

Świnoujska Marina znalazła się w wąskim gronie laureatów IX edycji Konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu za rok 2012. Konkurs organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wspólnie z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha.
W sobotę 2 marca, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Wyspiarz, odebrał to prestiżowe wyróżnienie.

W konkursie premiowane są inwestycje służące turystyce wodnej, takie jak: budowa
i modernizacja marin żeglarskich i stanic wodnych, programy inwestycyjne obejmujące miasta, regiony, szlaki wodne. Świnoujska marina otrzymała nagrodę za wzbogacanie Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglugowego.

 – Co ma szczególne znaczenie w przypadku tego konkursu, to fakt, że kandydatów do nagrody mogą zgłaszać jedynie uprawnione  organizacje zajmujące się turystyką wodną, kluby, redakcje, komandorzy rejsów i spływów, indywidualni wodniacy. Przyznanie nagrody świnoujskiej marinie oznacza więc, że cenią ją sobie ci, dla których powstała, czyli żeglarze, których wraz z otwarciem nowego portu jachtowego przypływa do Świnoujścia coraz więcej. A o to nam przecież chodziło, gdy zaczynaliśmy budowę mariny w basenie północnym– mówi Joanna Agatowska, obecnie Specjalista ds. turystyki.

Wysoką ocenę portu jachtowego potwierdza również Międzynarodowe Jury w Kopenhadze, nieprzerwanie, od czterech lat,  wyróżniając marinę symbolem Błękitnej Flagi.

– Świnoujska marina, oprócz świetnych warunków, ma także fantastyczny klimat – mówi
o naszym porcie Paweł Babij, żeglarz i prezes spółki Interservis z Łodzi, organizatora targów żeglarskich Boatshow. – Jest nie tylko piękną, ale i również najbezpieczniejszą, bo nieuzależnioną od stanu morza,  jak to jest w przypadku innych takich miejsc.

To jeden z największych portów jachtowych na polskim wybrzeżu. Jednorazowo może
w nim cumować ponad 300 jachtów. To także jedyna w Polsce marina, zarówno morska, jak i śródlądowa. Jachty wypływają stąd bowiem za równo na Morze Bałtyckiej, jak i w głąb lądu na Zalew Szczeciński i inne akweny.

Oficjalne oddanie do użytku świnoujskiej mariny nastąpiło w ubiegłym roku.  Żeglarze mają zapewniony dostęp do mediów, możliwość tankowania paliwa, a także odpowiednie warunki socjalne (pralnia, prysznice itp.)

Całkowita wartość projektu to 18, 6 mln złotych. Na tę inwestycję miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 7,1 mln złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.

BIK UM Świnoujście

blue flag

„Błękitna Flaga dla portu jachtowego w Świnoujściu”

 Błękitna Flaga – nazwa programu wdrażanego przez organizację pozarządową – Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) z siedzibą

w Danii, zrzeszającej narodowe organizacje, pełniące funkcję koordynatorów programu.

Program Błękitnej Flagi wystartował w 1987r. w Europie z zamiarem zachęcenia zarządców kąpielisk do spełnienia założeń dyrektywy Rady Europejskiej dotyczącej jakości wody
w kąpieliskach (Dyrektywa Rady 76/160/EEC z dnia 8 grudnia 1975 r.). Pomysł programu powstał we Francji w 1985 r., gdzie właśnie pierwsze nadmorskie gminy zostały nagrodzone Błękitną Flagą po uwzględnieniu kryteriów oczyszczania ścieków i jakości wody
w kąpieliskach.

Obecnie certyfikat ten posiada 3850 obiektów w 46 krajach na całym świecie. W Polsce
w ostatnich latach wyróżnienie to cieszy się także coraz większym zainteresowaniem.

Marina Basen Północny jak co roku w sezonie 2017  otrzymała Błękitną Flagę.

Celem programu jest promocja ochrony środowiska w obszarach kąpielisk i przystani jachtowych. Program Blue Flag ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju w obszarze kąpielisk i marin, a także wśród indywidualnych właścicieli łodzi. Dzięki temu wyróżnieniu wzmacniany jest wizerunek nie tylko kąpielisk czy marin, ale całych regionów, w których występuje Błękitna Flaga.

Wyróżnienie certyfikatem Błękitnej Flagi przyznawane jest kąpieliskom i marinom
działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie:
• Jakości wody.
• Działań na rzecz edukacji ekologicznej.
• Zarządzania ekologicznego.
• Bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług

Port Jachtowy w Świnoujściu jest laureatem tego prestiżowego wyróżnienia  nieprzerwanie od roku 2009.

Adres:

72-600 Świnoujście
ul. Rogozińskiego, Jachtowa
tel. 091 321 9177
e-mail: marina@osir.swinoujscie.pl