Zakończenie Sezonu Żeglarskiego 2019

XV Międzyszkolny Rekreacyjno-Turystyczny Rajd Żeglarsko-Kajakowy „STAROŚWIN”  po rozlewisku Starej Świny, połączony z uroczystym Zakończeniem Sezonu Żeglarskiego 2019, już za nami. 19 października o godz. 10:00 na Przystani Zespołu Szkół Morskich w Łunowie spotkała się młodzież świnoujskich szkół z opiekunami, zaproszeni goście, armatorzy oraz członkowie Sekcji Żeglarskiej OSiR „Wyspiarz”, w sumie ponad 60 osób. Imprezę otworzył Pan Jan Grotkowski – kierownik przystani, następnie instruktorzy przydzielili gości na jachty armatorów, a młodzież sekcji żeglarskiej  do jachtów uczestniczących w regatach na zakończenie sezonu. Ze względu na niską temperaturę i dość silny wiatr zrezygnowano z udziału jachtów mieczowych i kajaków. Na jezioro Wicko Wielkie wypłynęło na 11 jednostkach 43 osoby.

Regaty w kasie Kormoran zakończyły się zwycięstwem jachtu s/y ŚWINA – sternik Dominik Kujda LO z załogą: Weronika Kujda LO, Dominka Karwacz SP6, Anastazja Kotecka SP6.

Około godz. 13:00 południowy wiatr pozwolił bezproblemowo powrócić wszystkim  do portu, gdzie czekały następne atrakcje – ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz prezentacje młodzieży pn.  „Ochrona ptaków w rozlewisku Starej Świny”, po których odbyła się ciekawa prelekcja Pana Tomasza Bajora, przedstawiciela Wolińskiego Parku Narodowego, na temat wysp i ptasich ostoi w Krainie 44 Wysp.

W grupie szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 4  z Oddziałami Integracyjnymi im. kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza w składzie:  Alan Borkowski, Dominik Cestaro, Kacper Grabarczyk. W grupie szkół średnich zwyciężyła reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w składzie Jakub Wolniak i Weronika Kujda.

Końcowym akcentem zakończenia sezonu było opuszczenie bandery  i żeglarskie „A-hoj! – do następnego sezonu”. Praca jednak się nie kończy. Przed młodzieżą klarowanie i przygotowanie jachtów do zimowania, jak również szkolenie teoretyczne.