Każdego roku do mórz i oceanów trafiają tony plastiku. Problem odpadów z tworzyw sztucznych dotyczy także Morza Bałtyckiego.
Odpady z tworzyw sztucznych pływające w morzach i wzdłuż linii brzegowej stanowią poważne wyzwanie środowiskowe dla każdej nadmorskiej miejscowości. Według danych HELCOM, czyli Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, na każdych 100 m bałtyckich plaż można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów, z czego 70 proc. to tworzywa sztuczne. To ogromne zagrożenie dla organizmów morskich i całego ekosystemu morskiego – plastik nie ulega rozkładowi, a jedynie rozdrobnieniu do coraz mniejszych cząsteczek, które mylone są przez organizmy morskie z pokarmem. W ten sposób cząsteczki mikroplastiku trafiają np. do ludzkiego łańcucha pokarmowego.
Swoją małą cegiełkę do rozwiązania problemu plastiku w morzu dołożył Port Jachtowy im. Jerzego Porębskiego w Świnoujściu, gdzie Fundacja Mare zainstalowała kosz morski PortBin, który wyłowi odpady bezpośrednio z wody. Kosz ufundowała firma Brita – producent filtrów do wody. Uruchomienie kosza odbyło się 29 sierpnia 2024 roku w obecności Dyrektora OSiR Wyspiarz – Marka Bartkowskiego oraz przedstawicieli Fundacji Mare i firmy Brita.
Kosz PortBin został zaprojektowany jako optymalne rozwiązanie do zbierania śmieci pływających w portach i wolno pływających zbiornikach wodnych przy pomocy skimmera, który pozwala na zasysanie do kosza odpadów bezpośrednio z wody. Wyposażony jest w 30-litrowy kosz oraz posiada bardzo wysoką trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. PortBin wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu i nadaje się także w 100 proc. do ponownego recyklingu w zgodzie z zasadami gospodarkami obiegu zamkniętego.